menusearch
khane-saz.com

انواع هود آشپزخانه هوشمند ,

شماره تماس 021-88628011
instagramfacebooktelegramaparat
چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸
۱۳۹۷/۹/۱۲ دوشنبه
(2)
(0)
انواع هود آشپزخانه هوشمند
انواع هود آشپزخانه هوشمند

هود آشپزخانه هوشمندیکی از اصطلاحاتی است که اخیراً وارد بازار تجهیزات آشپزخانهشده است و بسیاری از شرکت‌های بزرگ دنیا به تولید این دستگاه‌ها روی آورده‌اند. همان‌طور که در مورد گوشی‌های هوشمند با پدیده‌هایی مانند دخالت کمتر دست روبه رو هستیم و عملاً فعالیت مکانیکی انسان کمتر می‌شود، هود آشپزخانه هوشمند نیز با همین رویه تولید شده‌اند و می‌توانند راحتی انسان را بهبود بخشند. البته محدود کردن هود آشپزخانه هوشمند به راحتی استفاده از آنها کمی غیرمنصفانه است و باید جنبه‌های دیگر استفاده از این هودها ازجمله ایمنی و سرعت عمل را نیز در نظر گرفت.

هودهای هوشمند به قابلیت‌ها و تجهیزات مختلفی مجهز شده‌اند که عکس‌العمل به موقع داشته باشند و این می‌تواند برای پیمانکاران و افراد صاحب‌خانه امیدوارکننده باشد. از طرفی برخی نهادهای دولتی و حکومتی نیز می‌توانند از این موضوع خوشحال باشند و مطمئن باشند که رفتار مشتریان و افراد جامعه تحت کنترل برخی برنامه‌های هوشمند خاص است. در ادامه به دلیل نام‌گذاری هود آشپزخانه هوشمند و دلیل استفاده از این عنوان برای آنها خواهیم پرداخت و سپس تعدادی از آنها را ذکر خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید!

دلیل نام‌گذاری هود آشپزخانه هوشمند چیست؟

اصلی‌ترین دلیل برای نام‌گذاری هود آشپزخانه هوشمند استفاده از تجهیزات و سنسورهای مدرن در این دستگاه است که باعث می‌شود عکس‌العمل دستگاه نسبت به شرایط مختلف تحت کنترل خود دستگاه باشد و نیازی به دخالت فرد نباشد. امروزه حسگرها و سنسورها توانسته‌اند به خوبی خلأ احساس انسان را پوشش دهند و در جاهایی که احساس انسان پاسخگو نباشد یا فرد در آن لحظه حضور نداشته باشد همان عملکرد را ارائه می‌دهند.

هود آشپزخانه هوشمند می‌تواند به درجه حرارت محیط پاسخ دهد، بوهای مختلف را تشخیص دهد، گاز مونواکسید کربن را تشخیص دهد و حتی از راه دور کنترل شود و یا به کمک امواج صوتی کنترل شود. در واقع اینها قابلیت‌هایی هستند که هود را برای عکس‌العمل در شرایط مختلف آماده می‌کنند و باعث می‌شوند که هود برای شرایط اضطراری گزینه‌ای داشته باشد. اما تاکنون چه مدل‌هایی از هودهای هوشمند ساخته شده است؟هود آشپزخانه هوشمند می‌تواند در نبود انسان نیز همان کارایی را داشته باشد؟

انواع هود آشپزخانه هوشمند

هودهای هوشمند با توجه به سنسور به‌کاررفته در آنها به چند دسته اصلی تقسیم می‌شوند. این دسته‌ها عبارت‌اند از:

هود آشپزخانه هوشمند با قابلیت کنترل از راه دور و یا کنترل صوتی

شاید ابتدایی‌ترین و اولین قدمی که در هوشمند سازی هودهای آشپزخانه برداشته شد، قابلیت کنترل از راه دور آنها باشد که با استفاده از کنترل‌های دیجیتالی صورت می‌گیرد. امروزه علاوه بر صفحه کلیدهای الکترونیکی و لمسی، یک گیرنده دیجیتال در هودهای آشپزخانه قرار داده شده است که امکان کنترل هود از فواصل دور را به صاحب‌خانه یا آشپز می‌دهد. در واقع تمامی دکمه‌های مکانیکی یا لمسی که بر روی هود قرار گرفته است، در کنترل از راه دور دستگاه نیز تعریف شده و می‌توان همان کارها را انجام داد.

نسل جدی از هود آشپزخانه هوشمند به حسگرهای تشخیص صوت مجهز شده‌اند که می‌تواند صدای فرد را تشخیص دهد و دستور کنترل دستگاه را از این طریق دریافت می‌کند. این دستگاه‌های پیشرفته بسیار حساس هستند و می‌توانند انواع تن صدا را تشخیص دهند. برای استفاده از هود نیازی به لمس دستگاه نیست و تنها به صورت صوتی دستور فعال‌سازی دستگاه صادر می‌شود. کنترل از راه دور و سنسورهای تشخیص صوت در مورد هودهای جزیره‌ای ایده آل هستند و احتمال تکان خوردن هود آشپزخانه را کم می‌کنند.

هود آشپزخانه هوشمند مجهز به سنسورهای حرارتی

سنسورهای حرارتی یکی دیگر از قابلیت‌های جدید بود که طراحان تجهیزات آشپزخانه به خوبی به ظرفیت آن در بهبود عملکرد هود آشپزخانه پی بردند و به درستی از آن در هود آشپزخانه هوشمند استفاده کردند. امروزه شرکت‌های بسیاری در دنیا ازجمله سامسونگ از این سنسورها بهره گرفته‌اند و به خوبی نتیجه این تغییر را دیده‌اند. سنسورهای حرارتی به خوبی و با حساسیت بالا گرما را تشخیص می‌دهند و می‌توانند تغییرات دمای محیطی در یک منطقه کوچک را تشخیص دهند. این قابلیت‌های سنسورهای حرارتی مسیر استفاده از آنها در هودهای آشپزخانه هموار کرده است.

هودهای آشپزخانه مجهز به حسگرهای حرارتی در فاصله‌ای مشخص نسبت به سطح اجاق گاز نصب می‌شوند و در این فاصله حرارت شعله گاز و حتی بخار غذا را تشخیص می‌دهند. زمانی که اجاق گاز روشن شود، سنسورهای حرارتی این حرارت را تشخیص می‌دهند و بلافاصله فن دستگاه را روشن می‌کنند. هود آشپزخانه هوشمند مجهز به سنسورهای حرارتی از لحظه شروع آشپزی روشن می‌شوند و با اتمام آشپزی و خاموش شدن گاز، هود نیز خاموش می‌شود. البته طراحان این هودها از گزینه‌های دستی نیز استفاده کرده‌اند تا از مصرف بیش‌ازحد جریان برق جلوگیری کنند.

هود آشپزخانه هوشمند مجهز به سنسورهای تشخیص بو و گاز مونواکسید کربن

استفاده از سنسورهای تشخیص بو و گاز مونواکسید کربن در هود آشپزخانه هوشمند باعث شده است که افراد حاضر در خانه از جهات مختلف احساس امنیت داشته باشند. این سنسورها قابلیت تشخیص بوی غذا را دارند و به محض پخش شدن بوی غذا، هود را فعال می‌کنند. سنسورهای تشخیص بو بسیار حساس هستند و حتی می‌توانند بوی غذای سوخته، گاز دی اکسید کربن و گاز مونواکسید کربن را تشخیص دهند. این موضوع باعث می‌شود که آشپز وضعیت آشپزی خود را تحت کنترل بداند.

اما جنبه ایمنی این مدل هود آشپزخانه هوشمند به نقش آن در تشخیص گازهای مختلف ازجمله گاز شهری یا گاز مونواکسید کربن برمی‌گردد. باوجوداینکه اجاق گازهای مختلفی ساخته شده است که به هنگام سر رفتن غذا خاموش می‌شوند، اما هنوز هم برخی از آنها در برابر نشتی گاز منفعل عمل می‌کنند و خطرات بالقوه بسیاری ایجاد می‌کنند. هودهای مجهز به سنسور تشخیص دود به محض تشخیص نشتی گاز فعال شده و گاز را به محیط بیرون تهویه می‌کند.

این نقش سنسورها در مورد گاز مونواکسید کربن نیز فعال است. متأسفانه این گاز بوی خاصی ندارد و نسبت به اکسیژن به قدرت و سرعت بیشتری به ریه انسان می‌چسبد. بنابراین بسیار کشنده است و آمار مرگ خاموش بسیاری ثبت می‌کند. اما سنسورهای هود آشپزخانه هوشمند می‌تواند این گاز را تشخیص دهد و به سرعت فعال شود. این موضوع باعث می‌شود که گاز به هوای آزاد تخلیه شود. تمهیداتی در نظر گرفته شده است که از این هودها در تشخیص خطر و روشن کردن آلارم هشدار استفاده شود که به تکنولوژی اینترنت اشیاء و مباحث پیشرفته‌تر نیاز دارد که هنوز به فاز اجرایی نرسیده است.

هود آشپزخانه هوشمند مجهز به زمان سنج

استفاده از تایمر یا زمان سنج یکی دیگر از تکنولوژی‌هایست که در هود آشپزخانه هوشمند به کار گرفته شده است. زنان شاغل و افرادی که وقت کمی دارند و نمی‌توانند زمان زیادی به آشپزی و کارهای جانبی آن اختصاص دهند باید از ظهور چنین تکنولوژی خوشحال باشند. زمان سنج یا تایمر باعث می‌شود که زمان مشخصی برای عملکرد هود در نظر گرفته شود و پس از این زمان، هود به صورت خودکار خاموش شود. زمان سنج در مورد سایر تجهیزات آشپزخانه مانند اجاق گازهای صفحه‌ای، ماشین لباسشویی و یا فر استفاده شده است و کارکرد بسیار ساده‌ای دارد.

در این نوع هودها فرد تعیین می‌کند که هود آشپزخانه به چه مدت روشن باشد و با چه سرعتی عمل کند. این قابلیت به فرد این امکان را می‌دهد که با خیال راحت به کارهای خود برسد و دستگاه هود را به سیستم هوشمند بسپارد. البته کنترل دستی نیز برای هود آشپزخانه هوشمند در نظر گرفته شده است که هود مدت زمان زیادی روشن نماند.

آیا در مورد استفاده از هود آشپزخانه هوشمند محدودیتی وجود دارد؟

هود آشپزخانه هوشمند ساختاری همانند سایر هودهای معمولی دارد و مطابق با استانداردها و معیارهای بین‌المللی ساخته می‌شوند. این هودها مجهز به فن هستند، عملکرد آنها به توانایی موتور بستگی دارد و باید در فاصله مشخص نصب شوند و اندازه‌ای مطابق و متناسب با اندازه اجاق گاز داشته باشند. اگرچه عملکرد هودهای هوشمند از هر لحاظ با هودهای معمولی یکسان است، اما دارای امتیازاتی هستند که آنها را به انتخابی عالی تبدیل کرده است.

سیستم کنترلی و هوش مصنوعی استفاده شده در هود آشپزخانه هوشمند این امکان را به آنها می‌دهد که عملکردی بهینه داشته باشند و در بهترین شرایط بهترین عملکرد را داشته باشند. البته موضوعی که در مورد این هودها اهمیت دارد و در هودهای هوشمند حرارتی خود را بیشتر نشان می‌دهد، فاصله آن از سطح اجاق گاز است. این فاصله باید در حدی انتخاب شود که به راحتی حرارت خارج شده از شعله گاز و یا بخار غذا را تشخیص دهد و عکس‌العمل مناسبی داشته باشد.

کلینیک ساختمانی به تام به عنوان یک شرکت پیشگام در حوزه فروش تجهیزات و هود آشپزخانه آمادگی دارد که اطلاعات مشاوره‌ای در مورد هود آشپزخانه هوشمند و نحوه استفاده از آن را در اختیار مشتریان و مخاطبان خود قرار دهد. پس با ما در تماس باشید.