menusearch
khane-saz.com

چطور استاندارد کابینت آشپزخانه را رعایت کنیم؟ ,

شماره تماس 021-88628011
instagramfacebooktelegramaparat
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
۱۳۹۷/۱۱/۱۰ چهارشنبه
(2)
(0)
چطور استاندارد کابینت آشپزخانه را رعایت کنیم؟
چطور استاندارد کابینت آشپزخانه را رعایت کنیم؟

هر خانه‌ای آشپزخانه‌ای دارد و هر آشپزخانه هم باید کابینت داشته باشد. در حقیقت وجود کابینت برای آشپزخانه درست به اندازۀ لولۀ آب، محل نصب سینک یا لوله‌کشی گاز اهمیت دارد. برخی مینی‌آشپزخانه‌ها اجاق گاز ندارند، اما حتی آنها هم باید کابینت داشته باشند! با توجه به اهمیتی که کابینت برای آشپزخانه دارد کاملاً منطقی است که انتخاب، ساخت و نصب آن دارای استانداردهایی باشد. در ادامۀ این متن ما شما را با تمام آنچه باید در مورد استاندارد کابینت آشپزخانه بدانید، آشنا می‌کنیمبرای انتخاب مدل کابینت آشپزخانه مناسب، چه مواردی را باید در نظر داشته باشیم؟امروزه استانداردهای کلی برای ابعاد کابینت‌ها وجود دارد؛ اما شما می‌توانید با توجه به شکل و اندازۀ آشپزخانۀ و حتی ابعاد فیزیکی خود مدل کابینت مناسبی سفارش دهید. کابینت‌ها دارای جنس و روکش متفاوتی هم هستند که هر کدام طول عمر، کارآیی، زیبایی و قیمت متفاوتی دارند.مدل کابینت آشپزخانه باید کاربردی بوده و بیشترین فضا را در اختیار شما قرار بدهد. همچنین، کابینت از مهم‌ترین و تاثیرگزارترین عناصر در دکوراسیون آشپزخانه است. خصوصاً اگر آشپزخانه‌ای اوپن باشد شکل و رنگ کابینت‌ها دنبالۀ چیدمان پذیرایی و نشیمن خواهدبود.پس متوجه شدیم نقش کابینت فقط ایجاد فضایی برای نگه‌داری از مواد اولیه و ظروف آشپزخانه نیست و همچنین با توجه به سلیقۀ صاحب‌خانه و نیازهای او می‌تواند جنس، ابعاد و ظاهر مختلفی داشته باشد. هرچند که ابعاد استاندارد کابینت‌ها معمولاً برای تمام آشپزخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه چیست؟اگر دقت کرده باشید، هر آشپزخانه معمولاً دو ردیف کابینت دارد: کابینت‌های بالایی و کابینت‌های پایینی.ابعاد استاندارد این دو ردیف کابینت با هم تفاوت دارد.

ردیف کابینت پایینی: این کابینت‌ها بزرگتر و جادارتر از ردیف بالایی هستند. عمق استاندارد برای این کابینت‌ها 60-55 و ارتفاع آنها حدود 90 سانتی‌متر است.

ردیف کابینت بالایی: عمق استاندارد برای این کابینت‌ها 30 و ارتفاع آنها 70 سانتی‌متر است.

فاصله بین صفحۀ رویی کابینت ردیف پایین تا صفحۀ زیرین کابینت بالا 60-55 سانتی‌متر استتوجه داشته باشید بنا به سفارش شما یا وجود زاویه‌های خاص در آشپزخانه، این ابعاد قابل تغییر است. شما می‌توانید از سازندۀ کابینت بخواهید فضایی برای قرارگیری ماکروویو یا فر برقی داخل کابینت‌ها در نظر بگیرد و سیم‌کشی مناسب برای پریز برق را انجام بدهد. البته باید ابعاد دقیق وسیلۀ مورد نظر را به او بدهید.نکتۀ دیگر محل قرار گرفتن ماشین ظرف‌شویی است. این ناحیه باید لوله‌کشی آب و سیم‌کشی مناسب داشته باشد. در بیشتر آپارتمان‌ها، محل قرار گرفتن ماشین لباس‌شویی نیز داخل آشپزخانه است.پس هنگام طراحی کابینت‌ها، یک قسمت مجزا نیز باید برای این وسیله در نظر گرفته شود. در بسیاری آشپزخانه‌های مدرن، محل قرار گرفتن یخچال میان کابینت‌ها مشخص می‌شود. به این ترتیب سطوح موجود در آشپزخانه یک‌دست می‌شوند و نظم چشم‌نوازی ایجاد خواهد شد.امروزه کابینت‌های آشپزخانه را از چه جنسی می‌سازند؟این روزها بیش از هر زمان دیگری دست شما برای انتخاب جنس کابینت آشپزخانه باز است. با توجه به دکوراسیون کلی خانه و بودجه‌ای که در نظر دارید، می‌توانید مدل کابینت خود را از جنس‌های زیر سفارش بدهید:

کابینت چوبی: این مدل کابینت بسیار لوکس، پرجزئیات و اشرافی است و برای خانه‌هایی با آشپزخانه‌های بزرگ و دکوراسیون کلاسیک توصیه می‌شود. از نکات منفی این نوع کابینت قیمت بالای آن و زمان طولانی ِ ساخت و نصب آن است. البته شاید این دو مورد برای بعضی خانواده‌ها نقطۀ ضعف محسوب نشود.

کابینت فلزی: احتمالاً این نوع کابینت را از خانه‌های قدیمی به یاد می‌آورید. دیواره، درها و قفسه‌های این مدل کابینت ها از ورقه‌های فلزی ساخته می‌شد. این سال‌ها دیگر از کابینت‌های فلزی استفاده نمی‌کنند. از معایب این نوع کابینت آن است که درهای آنها پس از مدتی با صدا باز و بسته می‌شد، احتمال زنگ زدن داشتند و با ضربه‌های احتمالی دچار فرورفتگی و تغییرشکل می‌شدند.

کابینت ام‌دی‌اف: این جنس به عنوان فراگیرترین ماده برای ساخت کابینت‌های امروزی به کار می‌رود. ام‌دی‌اف به نسبت چوب ارزان‌تر و در عین حال ظاهر شیک و تمیزی دارد. عمر کابینت‌های ام‌دی‌اف بالاست و در برابر ضربه و رطوبت مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند. تنوع رنگ‌بندی هم در کارهای ام‌دی‌اف بالاست.

کابینت های‌گلس: کابینت های‌گلس را می‌توانیم در زیرمجموعۀ ام‌دی‌اف قرار بدهیم. کابینت های‌گلس ظاهر براقی دارد که محیط آشپزخانه را بازتر و شادتر نشان می‌دهد. این جنس ضدخش است و مات و کدر هم نمی‌شود. های‌گلس به نسبت ام‌دی‌اف معمولی قیمت بیشتری دارد 

هر کابینت سه بخش دارد: در، بدنه و صفحه.

در کابینت: این بخش از کابینت اولین جایی است که به چشم می‌آید؛ به همین دلیل طرح و رنگ آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

بدنۀ کابینت: در مورد این بخش باید دقت زیادی به خرج بدهید و کار خود را به افراد معتبر بسپارید. روکش بدنه باید ملامینه باشد اما متاسفانه در بازار ایران نئوپان با روکش کاغذی هم به مشتریان عرضه می‌شود. روکش کاغذی در مقابل آب، رطوبت و تمیزکاری به شدت آسیب‌پذیر است.

صفحۀ کابینت: این قسمت همان بخشی از کابینت است که معمولاً کار آماده‌سازی و خرد کردن مواد غذایی روی آن انجام می‌شود. از آنجا که این بخش از کابینت در معرض آب و شست‌وشوی مداوم قرار دارد، حتماً باید جنسی مقاوم و ضدآب داشته باشد
کمتر کسی حاضر است هر یکی دو سال برای تعویض کابینت‌ها انرژی و هزینه صرف کند. پس لازم است اصول نگهداری درست از کابینت‌ها را بدانیم تا بتوانیم سال‌های بیشتری از آنها استفاده کنیم.برای تمیز کردن تمام قسمت‌های کابینت، از ابر نرم و مواد شویندۀ ملایم استفاده کنید. از سیم ظرف‌شویی و مواد اسیدی پرهیز کنید، چون باعث خراشیدگی و خوردگی سطوح کابینت می‌شوند.هرچند سطح کابینت‌ها با مواد ضد آب پوشانده می‌شود، اما بهتر است اجازه ندهید آب مدت زیادی روی این سطوح بماند. آب اضافی روی کابینت را در کمترین زمان با یک دستمال تمیز خشک کنید.دقت کنید ظرف سرکه، ترشی‌ها، مرباها، روغن و… نشتی نداشته باشند. چون به مرور زمان ممکن است باعث خوردگی و تغییر رنگ طبقه داخلی کابینت‌ها بشوند.برای پاک کردن رد چربی از روی کابینت می‌توانید از مایع ظرف‌شویی یا مخلوط آب و جوش‌شیرین استفاده کنید.برای خرد و قطعه کردن مواد غذایی از تخته‌های مخصوص استفاده کنید. خرد کردن مواد غذایی به صورت مستقیم روی سطح کابینت بهداشتی نیست و به آن آسیب هم می‌زند.برای نگهداری از کابینت‌ها چه نکاتی را به یاد داشته باشیم؟

هرگز ظروف داغ را مستقیم روی سطح کابینت قرار ندهید.درهای کابینت را با ملایمت باز و بسته کنید. برای آنکه درها محکم بسته نشوند، از چسب‌های ضربه‌گیر استفاده کنید.بهتر است در کابینت‌ها را مدت زیادی باز نگذارید؛ زیرا رطوبت آشپزخانهبخارموادغذایی وارد کابینت شده و در آن حبس می‌شوند. این امر در طولانی‌مدت به روکش طبقات داخلی آسیب می‌زند.لولای درهای کابینت را هرازگاه بررسی کنید که دچار آسیب یا افتادگی نشده باشند 

آریا ابزار کیف ابزار آنلاین شما

میان وعده سالم با ولوتینا خرید آنلاین از

برنج ایرونی خرید آنلاین برنج های ایرونی 

فروش لوازم ساختمانی با اریکه تجارت دهگان

آموزش آشپزی و هتلداری با لاله نو

بیشتر بخوانیم

انواع سیستم‌های گرمایشی منطبق بر دکوراسیون داخلی

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر