menusearch
khane-saz.com

ساختمان های عجیب دنیا را بشناسیم ,

شماره تماس 021-88628011
instagramfacebooktelegramaparat
پنج شنبه ۶ تیر ۱۳۹۸
۱۳۹۸/۲/۱۰ سه شنبه
(3)
(0)
ساختمان های عجیب دنیا را بشناسیم
ساختمان های عجیب دنیا را بشناسیم

ساختمان های عجیب دنیا را بشناسیم

آشنایی با ساختمان های عجیب دنیا می تواند افق دید شما را نسبت به معماری و آرمان های هنری آن بازتر کند. از طرف دیگر متوجه می شوید در این عرصه تقریبا هیچ چیز غیرممکن نیست!

معبد لوتوس Lotus Temple

معبد لوتوس در دسامبر سال 1986 در شهر دهلی نو کشور هند ساخته شد و درهای آن به روی عموم مردم گشوده شد. طراح معبد لوتوس فریبزر صهبا – معمار نام آشنا و موفق ایرانی- است که برای طراحی و ساخت این نوع از ساختمان های عجیب جوایز معتبر گوناگونی دریافت کرد. معبد لوتوس به شکل گل نیلوفر آبی ساخته شده است و به همین علت لوتوس نام گرفته است. هنر معماری در معبد لوتوس جلوه می کند.معبد لوتوس مانند اکثر عبادتگاه های هندی دارای ساختار 9 وجهی است زیرا در آیین هندوها این عدد دارای ارزش و قداست ویژه ای است. نمای معبد لوتوس عجیب و پرجلوه از سنگ مرمر سفید و اعلاء است که تا ارتفاع 40 متری بالا رفته است.معبد لوتوس و پیاده راه ها و فضای سبز اطرافش مساحتی حدود 10.5 هکتار را اشغال کرده اند و پذیرای عبادت کنندگان و گردشگران هستند.ساختمان معبد لوتوس شامل 27 گلبرگ است که از بتُن سفید ساخته شده و با سنگ مرمر سفید پوشیده شده این سنگ ها از یونان خریداری و در ایتالیا برش داده شده اند. هر یک از نُه طرف ساختمان معبد لوتوس سه گلبرگ دارد و نُه در بزرگ به تالار مرکزی به ظرفیّت 1300 نفر باز می شود. ارتفاع بنا از کف تا بالای ساختمان 27/34 متر و قطر ساختمان 70 متر است و در زمینی به مساحت 64/10 هکتار در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری هندوستان قرار دارد.

خانه های مکعبی Cubic Houses

خانه های مکعبی در امتداد یکی از خیابان های پر رفت و آمد شهر روتردام در کشور هلند ساخته شده اند. این خانه های مکعبی را معمار آلمانی پیت بلوم در اواخر دهه 70 میلادی طراحی کرد. او به این طریق نه تنها به جاذبه بصری شهر افزود، بلکه توانست با ساخت خانه های مکعبی بیشترین استفاده را از فضای محدود بکند. و هنر معماری را به خوبی نشان دهد.شاید تعجب کنید اگر بدانید خانه های مکعبی در حقیقت با کاربری مسکونی طراحی و ساخته شده اند و قرار نبوده است موزه یا هتل باشند. هرچند امروز شما می توانید به عنوان گردشگر وارد بعضی از خانه های مکعبی شوید و فضای داخلی آن ها را با دیوارهای عجیبی که زاویه 45 درجه دارند ببینید.خانه های مکعبی سه طبقه هستند. در طبقه اول اتاق نشیمن و آشپزخانه قرار دارد. در طبقه دوم خانه های مکعبی حمام و دو اتاق خواب و از طبقه آخر خانه های مکعبی معمولا به عنوان یک باغ بام استفاده می کنند.حالا و پس از گذشت چند دهه از زمان اتمام ساخت این خانه های مکعبی آن ها هنوز جزو ساختمان های عجیب دنیا محسوب می شوند. اگر از دور به این خانه های مکعبی نگاه کنید هر کدام شمایل یک درخت را القاء می کند و انگار یک جنگل زردرنگ و عجیب پیش روی شماست.خانه ها و ساختمان های عجیب در دنیا کاربری های متفاوتی دارند. موزه، تجاری، مسکونی و… معماران و طراحان برای هنرنمایی و خلق آثار حیرت انگیز خود را محدود نکرده اند.

ساختمان سبد

این ساختمان سبد بامزه و جالب توجه در حقیقت دفتر مرکزی کمپانی سبدسازیاست که در شهر اوهایو ایالات متحده قرار دارد.ایده اولیه ساختمان سبد از موسس خود شرکت،بوده است. او آرزو داشت ساختمان مرکزی کمپانی دقیقا شبیه سبدهایی باشد که تولید می کنند. این آرزو در سال 1997 برآورده شد و این ساختمان عجیب در آن سال به اتمام و بهره برداری رسید و به نام ساختمان سبد مشهور شد.ساختمان سبد از لحاظ بعد تبلیغاتی نیز برای کمپانی عالی عمل کرد. پس از آن که توجه افراد از سراسر جهان به ساختمان سبد جلب شد، به دنبال آن محصولات کمپانی بیشتر و بهتر دیده و شناخته شدند.هرچند ساختمان سبد برای بازدید عموم نیست، اما می دانیم دکوراسیون و معماری داخلی آن هم بسیار چشم گیر و عالی پیاده شده است. و هنر معماری در جای جای ساختمان سبد جلوه گر است.موزه گوگنهایم بیلبائواگر به این مبحث علاقه داشته باشید می دانید که این شاهکار هنر معماری فرانک گریدر بسیاری از فهرست ها قرار می گیرد، پس بی شک در میان ساختمان های عجیب جهان هم جایگاهی همیشگی دارد.این موزه که متعلق به بنیاد موزه های گوگنهایم است در شهر بیلبائو کشور اسپانیا ساخته شده است. قرارگیری این ساختمان در کنار رودخانه Nervion فرانک گری بزرگ را به فکر انداخت که شمایل کلی این اثر را شبیه یک کشتی طراحی کند که روی آب این رودخانه شناور است.البته موزه گوگنهایم بیلبائو فقط زمانی شبیه یک کشتی است که از سمت رودخانه به آن نگاه کنید و این خودش یکی از موارد جالب مربوط به این غول دوست داشتنی و جذاب است. برای شناخت بهتر این ساختمان باید دور تادور آن بگردید یا عکس هایی را که از زوایای گوناگون گرفته شده اند ببینید.این موزه به سبک معماری مدرن ساخته شده است و این که خود ساختمان یک اثر هنری باشد از ویژگی های موزه های این سبک است. هرچند نمایشگاه های هنری متفاوت در تمام طول سال در تالارها و فضاهای باز این موزه اسپانیایی برگذار می شود اما بسیاری از گردشگران فقط برای دیدن خودساختمان به آن جا می روند.موزه گوگنهایم بیلبائو با طراحی پیچیده و نمایی که کاملا با ورق های تیتانیوم پوشیده شده است، شبیه یک شی عظیم مریخی است که در این شهر اروپایی فرود آمده است.خانه مچالهزمانی که به تصویر این خانه نگاه می کنیم ابتدا ممکن است چشمان مان را بمالیم یا تصور کنیم عکس با فیلتر خاصی کج و معوج شده است! اما این طور نیست! خانه مچاله که در شهر سوپوت کشور لهستان قرار گرفته است با همین شکل و شمایل ساخته شده است و به همین دلیل در فهرست ساختمان های عجیب و با هنر معماری خاص قرار میگیرد.خانه مچاله در حقیقت یک مرکز تجاری است که روزانه صدها نفر به آن رفت و آمد می کنند، با آن عکس می اندازند و از فروشگاه های داخل آن خرید می کنند.این ساختمان که به یکی از نمادهای محبوب شهر سوپوت لهستان تبدیل شده است در سال 2004 ساخته شده است و معماران این اثر گروه طراحی Szotynscy & Zaleski بوده اند.

کتابخانه شهر کانزاس، میسوری آمریکا

چه ایده ای برای ساختمان کتابخانه می تواند بهتر از این باشد؟ نمای بخش پارکینگ کتابخانه شهر کانزاس در میسوری آمریکا دقیقا شبیه یک قفسه کتاب طراحی شده است و معماری خاص دارد و جزو ساختمان های عجیب دنیا است. این بخش در سال 2006 و پس از درخواست بالایی که برای پارکینگ مراجعین وجود داشت ساخته و اضافه شد.عنوان کتاب هایی که در این قفسه عظیم قرار دارند با رای گیری بین اعضای کتابخانه تعیین شد. در بین این کتاب های «ارباب حلقه ها»، «داستان دو شهر» و «فارنهایت 451 درجه» را هم می بینیم که از کتاب های بسیار محبوب بین آمریکایی ها هستند.

طراحی سایت و اپلیکیشن با آیتیکا

آریا ابزار کیف ابزار آنلاین شما

میان وعده سالم با ولوتینا خرید آنلاین از

برنج ایرونی خرید آنلاین برنج های ایرونی

اصطلاحات ساختمان سازی

بیشتر بدانید

از نمای فایبر سمنت برد چه می دانید؟

قوانین نظارتی برق ساختمان

نکات ضروری در اجاره مسکن

ماله‌کشي بتن با خانه ساز

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر