menusearch
khane-saz.com

ايراني هاي قديمي چگونه خانه هايي داشتند؟ ,

شماره تماس 021-88628011
instagramfacebooktelegramaparat
چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸
۱۳۹۷/۱۱/۸ دوشنبه
(1)
(0)
ايراني هاي قديمي چگونه خانه هايي داشتند؟
ايراني هاي قديمي چگونه خانه هايي داشتند؟

از جمله خصوصيات خانه هاي قديمي در اکثر شهرهاي ايران مساحت زياد آن بود. سبک معماري آنها نيز به اين صورت بود که از دو قسمت اندروني و بيروني تشکيل شده بوده.از جمله خصوصيات خانه هاي قديمي در اکثر شهرهاي ايران مساحت زياد آن بود. سبک معماري آنها نيز به اين صورت بود که از دو قسمت اندروني و بيروني تشکيل شده بوده. 
خانه های قدیمی از قسمت هاي ذيل تشکيل مي شده اند:
 سکو: محلي در دو سوي در ورودي، براي استراحت هنگام انتظار، براي ورود يا گفت وگو با همسايه ها.
سردر ورودي: هلال تزييني روي در و تنها قسمت خارج از خانه که اغلب کاشي کاري دارد و معمولاطوري ساخته مي شد که در زمستان ها مانع از ريزش برف و باران بود و در تابستان ها نيز مانعي براي تابش مستقيم آفتاب به شمار مي رفت. در بالاي سردر، آياتي از قرآن کريم يا عبارات مذهبي نوشته مي شد تا هنگام ورود و خروج از زير آيات قرآني يا روايات و عبارات ديني عبور کنند.
 در ورودي: در بيشتر خانه هاي سنتي، درهاي ورودي دولنگه و چوبي هستند و هر لنگه کوبه اي نيز داشت. زن ها حلقه اي که صداي زيري داشت، به صدا در مي آوردند و مردها کوبه چکشي شکل را که صداي بمي داشت.
هشتي: بلافاصله پس از ورودي به فضاي هشتي مي رسيديد اغلب به شکل هشت ضلعي يا نيمه هشت ضلعي يا بيشتر مواقع چهار گوش بود. هشتي داراي سقفي کوتاه و يک منفذ کوچک نور در سقف گنبدي شکل آن بوده و عموما سکوهايي براي نشستن در آن طراحي شده بود. هشتي براي انشعاب قسمت هاي مختلف خانه و گاه براي دسترسي به چند خانه ساخته مي شد. در خانه هاي بزرگ، اندروني و اقامتگاه هاي خدمتکاران نيز به هشتي راه داشتند و اغلب براي جدا سازي آقايان و خانم ها دوقسمتي ساخته مي شد.
 دالان (راهرو): دالان راهروي باريکي بود که با پيچ و خم واردشونده را از هشتي به حياط خانه هدايت مي کرد. پيچ و خم دالان براي رعايت حريم خصوصي خانه بود تا عابر نتواند سريعا فعاليت هاي جاري در حياط را متوجه شود.
 حياط: حياط در خانه هاي قديمي مرکز و قلب ساختمان بود. حياط مرکزي همراه با ايوان در هر سمت، ويژگي اي بود که از گذشته هاي دور در معماري ايراني حضور داشت؛ البته اين امکان وجود داشت که حياط از نظر هندسي مرکز خانه نباشد اما از نظر زندگي و انجام فعاليت ها و ايجاد ارتباط بين قسمت هاي مختلف خانه، تعبيه ديد و ساير مسايل مرکز خانه محسوب مي شد. حياط، محلي براي برگزاري مراسم مختلف نظير مراسم مذهبي، عروسي و تجمع اقوام و معمولاچهار گوش بود. ابعاد حياط را تعداد و عملکرد فضاهاي اطراف آن تعيين مي کنند. هر حياط معمولايک حوض و چند باغچه دارد که بسته به شرايط مختلف محلي نظير آب و هوا و عوامل فرهنگي اشکال متفاوتي مي يابد. سازماندهي فضاهاي محصور حياط به گونه اي بود که با تغييرات فصلي و کارکردهاي مختلف اتاق هاي مجاور متناسب باشد.
 حوض و باغچه: در حياط سازي خانه هاي قديمي حوض و باغچه معتبرترين عناصر حياط سازي به شمار مي رفت.
تالار: اين عنصر عموما فضايي بود با تزيينات بسيار زيبا و پرکار که در کنار اتاق هاي ساده زندگي در خانه هاي سنتي کاملامشهود بود. تالار با گچبري، آيينه کاري، نقاشي روي گچ، مقرنس و با نقاشي روي چوب تزيين مي شدند. جبهه رو به حياط تالار با ارسي هاي پنج دري يا هفت دري به حياط خانه مربوط مي شدند. تالار براي پذيرايي از ميهمانان محترم و مخصوص مورد استفاده قرار مي گرفت.
 نشيمن: نشيمن، اتاق هايي بود که از تالار اهميت کمتري داشتند و از اتاق هاي ساده مهم تر بودند. نشيمن، محل تجمع افراد خانواده و ميهمان هاي بسيار نزديک به حساب مي آمد؛ اين عناصر از نظر تزيينات بسيار ساده بودند.
  آشپزخانه: معمولامربع يا مستطيل بود و نزديک آب انبار و چاه آب قرار داشت. درون آشپزخانه، محلي براي پخت و پز، ذخيره چوب و تنور پخت نان و درون ديوار آن طاقچه اي براي قرار دادن ابزار آشپزي و غذا تعبيه شده بود.
 جهت خانه ها: جهت خانه تابع زاويه نور خورشيد و قبله بود. در اکثر قريب به اتفاق خانه هاي سنتي، محور اصلي بنا، محور شمالي - جنوبي بودند و بهترين موقعيت را براي گرفتن نور خورشيد داشتند تا در روزهاي گرم تابستان از سايه و در زمستان از گرماي خورشيد برخوردار باشند؛ فضاهاي اصلي زندگي نيز در دو سمت شمالي و جنوبي ساخته مي شدند و فضاهايي که اهميت کمتري داشتند، به خصوص فضاهاي خدماتي در دو سمت شرق و غرب ساخته مي شدند.

آریا ابزار کیف ابزار آنلاین شما

میان وعده سالم با ولوتینا خرید آنلاین از

برنج ایرونی خرید آنلاین برنج های ایرونی 

فروش لوازم ساختمانی با اریکه تجارت دهگان

آموزش آشپزی و هتلداری با لاله نو

بیشتر بخوانبم

گل به نمای ساختمان زندگی می بخشد

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر