menusearch
khane-saz.com

کامپوزیت های جدید برای کاربرد در نما، سقف کاذب و درب و پنجره ها ,

شماره تماس 021-88628011
instagramfacebooktelegramaparat
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
۱۳۹۷/۹/۱۴ چهارشنبه
(1)
(0)
کامپوزیت های جدید برای کاربرد در نما، سقف کاذب و درب و پنجره ها
کامپوزیت های جدید برای کاربرد در نما، سقف کاذب و درب و پنجره ها

کامپوزیت ها از ترکيب چند ماده مختلف به دست مي آيند. در ابتدا از کامپوزیت فقط در نماي ساختمان استفاده مي شد. اما با توجه به رشد قيمت مصالح ساختماني و به صرفه بودن قيمت کامپوزيت ها، اين محصول در ساختمان سازي بيشتر مورد توجه قرار گرفت.

کاربرد کامپوزیت ها در نما ، سقف کاذب و درب و پنجره

کامپوزيت ها در پوشش نما، پشت بام، سقف هاي کاذب، نرده ها و حصار ها، درب و پنجره، اسکلت ساختمان، دکور و پارتيشن بندي، سازه هاي داخلي و لوازم بهداشتي به کار برده مي شوند. بنابراين جنس و استحکام و مقاومت کامپوزيت ها با توجه به کاربرد گسترده آن بسيار با اهميت است. محققان و پژوهشگران دانشگاهي همواره در تلاش هستند تا استحکام اين مواد را افزايش داده و کاربرد آنها را بيشتر از گذشته کنند.

از اين رو اخيرا، محققان دانشگاهی با استفاده از نانو لوله های کربنی و جایگزین کردن ضایعات نیشکر بجای الیاف شیشه، موفق به افزایش استحکام کامپوزیت های سیمانی شدند.

کامپوزیت

نتایج این طرح، علاوه بر بهبود خواص فیزیکی و شیمیایی کامپوزیت سیمانی، کاهش هزینه های تولیدی و عمر مفید دستگاه ها و سازه ها را به دنبال خواهد داشت. محققان در این طرح به بررسی قابلیت استفاده از پسماند های گیاه نیشکر، به همراه نانو لوله های کربنی، به عنوان ماده  تقویت کننده در کامپوزیت هایی بر پایه  سیمان پرداخته اند.

به منظور ارتقای ویژگی های مکانیکی کامپوزیت های سیمانی، معمولا از تقویت کننده هايی مانند الیاف شیشه استفاده می شود. این الیاف، بهبود قابل توجه ویژگی های فیزیکی (کاهش میزان جذب آب و واکشیدگی ضخامت) و مکانیکی (افزایش مقاومت های خمشی، کششی و ضربه) پانل های سیمانی را به دنبال دارد. اما به دلیل معایب الیاف شيشه اي مانند عدم سازگاری با محیط زیست، هزینه  بالا، ایجاد حساسیت های پوستی توجه محققان به سمت استفاده از الیاف طبیعی رفته است.

در این پژوهش نتایج نشان داده که ترکیب پیشنهادی می تواند به عنوان تقویت کننده ای جدید، در صنعت سیمان و به عنوان جایگزین الیاف شیشه مورد استفاده قرار گیرد. نانو لوله های کربنی چند جداره، علاوه بر کاهش میزان جذب آب و واکشیدگی ضخامت، موجب بهبود مدول الاستیسیته، مقاومت خمشی و مقاومت به ضربه کامپوزیت ها می شوند. این نانو ذرات تمام فضاهای خالی موجود در کامپوزیت را پوشش داده و از آنجایی که دارای خاصیت آب گریزی و مقاومت مکانیکی ذاتی بالا هستند، تاثیر زيادي بر بهبود ویژگی های فیزیکی و مکانیکی کامپوزیت های بر پایه سیمان خواهند داشت.

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر